Профілактика шкідливих звичок у дітей
Не секрет, що в житті у молодого покоління присутня спокуса випити або покурити. І цим вже не здивуєш - чималий прибуток від збуту спиртного і тютюнових виробів у наш час приносять саме діти. Причин для таких дій може бути багато: - бажання "здатися" перед однолітками; - небажання виявитися білою вороною в очах однолітків; - наслідування старшим. І це далеко не все.
Як так?
У життя молоді нікотин і алкоголь так глибоко проникли, що вже для того, щоб спробувати, не потрібно знаходити собі погану компанію. Причому такі згубні звички можуть бути присутніми в житті цілком нормальних хлопців із забезпечених сімей. Питається: що спонукає їх на це? І адже, здавалося б, всі батьки (навіть самі безвідповідальні) проводять лекції своєму чаду про шкоду куріння та вживання спиртних напоїв. При цьому їхні діти не сперечаються і погоджуються зі сказаним. Тим не менше, коли в галасливій компанії, на отвязной вечірці або просто ввечері на лавочці їм пропонують спробувати "більш досвідчені" приятелі, то слова батьків йдуть кудись на задній план. Залишається запитати себе про те, чи правильно була проведена профілактика шкідливих звичок своїй дитині. Поговоримо про це докладніше.
Заходи профілактики шкідливих звичок
Не так давно проводилося одне дослідження. Об'єктами його були два підлітки. В цілому вони не відрізнялися один від одного. Обидва були з одного класу. Кожен з них жив у забезпеченій сім'ї. За проведеним опитуванням виявилося, що батьки цих дітей свого часу проводили їм лекцію на тему шкоди вживання спиртного і тютюнових виробів. І, як виявилося, профілактика шкідливих звичок в тій і іншій родині особливо не відрізнялася. Проте в першому випадку хлопчик дійсно захищав себе від згубних занять. І навіть більше того - від "вживають" компаній. При цьому періодично намагався допомогти тому чи іншому своєму однокласнику відмовитися від такої залежності. У другому випадку було все інакше. Підліток не соромився прилюдно витягнути і закурити сигарету або перекинути пляшечку-другу ввечері у дворі.
Чому така різниця?
Батьки з першої сім'ї дотримувалися здорового способу життя. І спиртне, якщо і виникало на їхньому столі, то тільки у свята і в малій кількості. Крім того, вони намагалися бути своєму чаду в першу чергу друзями, а не наставниками. У сім'ї спостерігалися теплі стосунки, і всі розмови велися у формі дружньої бесіди, а не "диктатури". Що можна сказати про другий родині. У ній частенько переважали застілля, що супроводжуються вживанням спиртного. Крім того, відносини між батьками та їхніми дитиною були напруженими зважаючи важкого перехідного віку їх чада. Намагаючись якось вплинути на нього, вони не докладали належної уваги до розробки методів впливу на свою дитину. Пригадується старий анекдот, де батько читає лекцію свого синові про шкоду вживання спиртного та куріння, при цьому періодично затягуючись сигаретою і спустошуючи все новий і новий стакан вина. Природно, що дана профілактика шкідливих звичок не принесе належного результату.
Підсумок дослідження
Для того щоб профілактика шкідливих звичок, проведена батьками, принесла позитивний результат, в родині повинні фігурувати два основних фактори: - теплі стосунки між батьками і дитиною; - особистий приклад батьків (здоровий спосіб життя, заняття спортом). Лише тільки так дорослі здатні надати належне вплив на своїх нащадків.
Які заходи профілактики шкідливих звичок проводяться в школі?
Крім самих батьків, чимала частина відповідальності за дитину лягає і на плечі шкільних викладачів. Тому профілактика в школі шкідливих звичок має особливе місце в розвитку учня. Якщо ще кілька років тому шкідливим звичкам були схильні виключно хлопці зі старших класів, то сьогодні цілком актуальна профілактика шкідливих звичок молодших школярів. Частою причиною розвитку згубної звички у хлопців стає наслідування дорослим. У свої юні роки дитині властиво хотіти бути вільним і незалежним. І вживання сигарет і алкоголю здається їм єдиним способом досягнення бажаного. Таким чином, їм здається, що вони стають дорослішими в очах своїх однолітків, можуть справити враження на протилежну стать і домогтися поваги у своїй компанії.
Вплив масової культури
Не виключено ще й вплив масової культури, що прийшла із заходу. Ще в радянські роки міністерство культури ретельно стежило за ідеологією фільмів, мультфільмів та літератури. Таким чином, молодь росла цілеспрямованої і не схильної до "розкладанню". Однак коли з'явився доступ до західного кінематографу, то на екрані перед молоддю з'явилися кіногерої нового покоління. І образ практично кожного такого героя включав в себе сигарету, сигару, кухоль пива і склянку віскі. Природно, що все це позначилося на розвитку підростаючого покоління. Тому основним методом вчителів у школах стала пропаганда здорового способу життя. Привертається увага учнів до спорту, правильному харчуванню та цілеспрямованості, викладачем ведеться профілактика шкідливих звичок у дітей. Лише тільки таким чином виходить допомогти сформувати дійсний образ сильної незалежної людини. Профілактика шкідливих звичок у школярів увазі донесення до дитини необхідність відмови від згубних занять шляхом самоусвідомлення. Іншими словами, учень повинен зрозуміти, що це потрібно не батькам і вчителям, а йому самому. Крім того, профілактика шкідливих звичок у школярів включає в себе контроль над дитиною. Викладач повинен підтримувати зв'язок з його батьками. І у випадку якщо на горизонті з'явиться погана компанія, слід бити на сполох, негайно сповіщаючи про це батьків свого учня. Від вибору дитиною свого оточення залежить його поведінка в подальшому.
Головне завдання профілактики
Мета профілактики шкідливих звичок - це виробити огиду дитини до згубних занять. Недостатньо лише сказати, що це шкідливо. Це потрібно ще й довести. У школах для таких цілей часто запрошують людей, що користуються авторитетом у хлопців. Це можуть бути актори, музиканти і письменники. Розповідаючи про те, як вони домоглися успіху, завдяки тому, що відмовилися у свій час від вживання алкоголю або тютюнопаління, вони вносять вагомий внесок у розвиток дитини. Допомагають придбати правильні цінності в житті, тим самим зробити гідний вибір, відмовившись від шкідливих звичок.
Пара ефективних способів
Профілактика шкідливих звичок у підлітків відбувається шляхом зіставлення правильного і неправильного, доброго і поганого. Так, якщо дівчині пояснити, що її шкіра буде старіти з кожною викуреної сигаретою, і таким чином, дуже скоро вона вже не буде залучати молодих людей своєю зовнішністю, то це досить-таки ефективно подіє на неї. Адже, як правило, вже в підлітковому віці дівчатка починають цікавитися протилежною статтю. Хлопчики ж в підлітковому віці захоплені дівчатками ще більше. І для того, щоб виробити в них відмова від шкідливих звичок, ефективно буде розповісти про те, як негативно вони впливають на чоловіче здоров'я. Причому, чим докладніше будуть описані наслідки, тим результативніше буде дана бесіда.
10 порад батькам підлітків:
1. У підлітковому віці діти починають оцінювати життя своїх батьків. Підлітки, особливо дівчатка, обговорюють поведінку, вчинки, зовнішній вигляд мам і тат, вчителів, знайомих. І постійно порівнюють. У якийсь момент результат цього зіставлення позначиться на ваших стосунках із сином або дочкою. Він може бути для вас як приємним, так і неприємним.
2. Головне у ваших взаєминах з дитиною - взаєморозуміння. Щоб його встановити, ви повинні проявляти ініціативу і не таїти образ. Якщо ви не можете, або не вважаєте за потрібне виконати бажання сина або дочки, потрібно пояснити - чому. І взагалі, більше розмовляйте зі своїми дітьми, розповідайте про свою роботу, обговорюйте з ними їхні справи, особистісні або навчальні, знайте їх інтереси і турботи, друзів і вчителів. Діти повинні відчувати, що ви їх любите, що в будь-якій ситуації вони можуть розраховувати на вашу пораду та допомогу і не боятися глузування або зневаги.
Підтримуйте впевненість дітей у собі, у своїх силах, у тому, що навіть при певних недоліках (які є в кожного) у них є свої незаперечні достоїнства. У виховному процесі неприпустима конфронтація, боротьба вихователя з вихованцем, протиставлення сил і позицій. Тільки співпраця, терпіння і зацікавлення вихователя у долі вихованця дають позитивні результати.
3. Дивуйте - запам'ятається! Той, хто справляє несподіване і сильне враження, стає цікавим і авторитетним. Що приваблює дитину в дорослому? Сила - але не насильство. Знання - згадайте, наприклад, одвічні «чому?» у малюків. На яку їх частку ви зуміли зрозуміло і повно відповісти? Розум - саме в підлітковому віці з'являється можливість його оцінити. Уміння - тато вміє кататися на лижах, лагодити телевізор, водити машину ... А мама малює, готує смачні пиріжки, розповідає казки ... Зовнішній вигляд - його в більшій мірі цінують дівчата. Життя батьків, їх звички, погляди здійснюють набагато більший вплив на дитину, ніж довгі повчальні бесіди.
4. Ви хочете, щоб ваша дитина була здоровою? Тоді навчиться самі і навчіть її основам знань про свій організм, про способи збереження і зміцнення здоров'я. Головне - навчити організм справлятися з навантаженнями, насамперед фізичними, тому, що вони тренують не тільки м'язи, але і всі життєво важливі системи. І абсолютно необхідно, щоб дитина розуміла: щастя без здоров'я не буває.
5. Скільки часу в тиждень ви проводите зі своїми дітьми? За даними соціологічних опитувань, більшість дорослих в середньому присвячують дітям не більше 1,5 години в тиждень! І як сюди втиснути розмови по душам, походи в театр і на природу, читання книг та інші спільні справи? Звичайно, це не вина, а біда більшості батьків, які змушені проводити на роботі весь день, щоб наповнити бюджет сім'ї. Але діти не повинні бути надані самі собі. Добре, якщо є бабусі і дідусі, здатні взяти на себе частину проблем виховання. А якщо їх немає? Обов'язково подумайте, чим буде займатися ваша дитина в години, вільні від навчання і приготування уроків. Спортивні секції (не забудьте самі поспілкуватися з тренером) не просто займуть час, а допоможуть зміцнити здоров'я і розвинуть рухові навички та вміння. У будинку дитячої творчості можна навчитися шити, будувати літаки, писати вірші. Нехай у дитини буде свобода вибору заняття, але він повинен твердо знати: часу на неробство і нудьгу у нього немає.
6. Бережіть здоров'я дитини і своє, навчитеся разом з ним займатися спортом, виїжджати на відпочинок, ходити в походи.
7. Бажання дорослих уникнути розмов з дітьми на деякі теми привчає їх до думки, що ці теми заборонені. Перекручена інформація викликає у дітей необґрунтовану тривогу. І в той же час не треба давати дітям ту інформацію, про яку вони не питають, з якою поки не можуть справитися емоційно, яку не готові осмислити. Кращий варіант - дати прості і прямі відповіді на запитання дітей. Так що і самим батькам треба всебічно розвиватися - не тільки в області своєї спеціальності, але і в області політики, мистецтва, загальної культури, щоб бути для дітей прикладом моральності, носієм людських достоїнств і цінностей.
8. Не оберігайте підлітків зайво від сімейних проблем, як психологічних, так і матеріальних (це вчить знаходити вихід). Підлітку необхідні позитивні і негативні емоції. Для успішного розвитку дитини корисно зрідка відмовляти йому в чомусь, обмежувати його бажання, тим самим готуючи до подолання подібних ситуацій у майбутньому. Саме вміння справлятися з неприємностями допомагає підлітку сформуватися як особистості. Роль дорослої людини полягає, передусім, у тому, щоб допомогти дитині стати дорослим, тобто навчити його протистояти дійсності. Відгороджуючи дитину від реального світу, нехай навіть з самими добрими намірами, батьки позбавляють його можливості отримати життєвий досвід, знайти свій шлях.
Ніколи не брешіть дитині, навіть якщо це продиктовано кращими переконаннями і турботою про його спокій і благополуччя. Діти якимсь невідомим чином відчувають брехню в будь-якій формі. А тому, хто обдурив раз-другий, довіри чекати вже не доводиться.
9. Якщо ви вже встигли наробити помилок у вихованні, вам буде важче, ніж на початку шляху. Але якщо в своєму вихованці ви бачите хоча б крапельку хорошого і будете потім спиратися на це в процесі виховання, то отримаєте ключ до його душі і досягнете гарних результатів.
10. Якщо ви зрозуміли, що були не праві, нехтували думкою сина або доньки в якихось важливих для них питаннях, не бійтеся зізнатися в цьому спочатку собі, а потім і дитині. І постарайтеся не повторювати цієї помилки знову. Довіру втратити легко, а відновити її довго і важко.